Перейти до змісту

Як сплачувати податки, знаходячись на тимчасово окупованій території?

Як сплачувати податки, знаходячись на тимчасово окупованій території?

Платники, що знаходяться на територіях, які були фактично заблоковані збройними формуваннями російської федерації після 24 лютого 2022 року, залишаються «звичайними» податковими резидентами України, які в цілому повинні подавати звітність, нараховувати і сплачувати податки і збори у встановлених обсягах і у визначені строки. При цьому, в залежності від ситуації, доцільно (не)робити наступне:

  1. Не сплачувати жодних платежів представникам окупаційної адміністрації (згідно частини 4 статті 111-1 Кримінального кодексу України, частини 1 статті 111-2 Кримінального кодексу України, підпункту 26.11 пункту 26 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України).

  2. Заявити про втрату або неможливість вивезення первинних документів внаслідок будь-яких адміністративних перешкод або через ризик для життя чи здоров’я. Для цього необхідно подати повідомлення у довільній формі за підписом керівника та головного бухгалтера із зазначенням обставин, які призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів, податкових (звітних) періодів, а також загального їх переліку (за можливості - із зазначенням реквізитів). Подане повідомлення буде підставою для збереження відображених у податковій звітності показників, а щодо відповідних податкових (звітних) періодів діятиме мораторій на проведення документальних перевірок (згідно підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України).

  3. Повідомити податкову про те, що через окупацію ви не можете своєчасно виконувати свої податкові обов’язки (сплачувати податки і збори, подавати звітність, реєструвати податкові або акцизні накладні тощо). За загальним правилом, якщо якась дія чи бездіяльність була вчинена внаслідок дії обставин непереборної сили (якою в т.ч. є війна згідно з листом ТПП), така обставина звільняє платника від фінансової відповідальності (згідно підпункту 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Податкового кодексу України). Водночас, наразі Міністерство фінансів України розробляє порядок і переліки документів на підтвердження неможливості виконання платником податкових обов’язків з часу запровадження воєнного стану в Україні. Пропонується зафіксувати, що якщо платник не подасть заяву про це у встановлені строки, то він буде вважатися таким, що міг виконувати свої податкові обов’язки вчасно, а отже звільнення від відповідальності не наступатиме. Водночас, звільнення від відповідальності буде за умови, якщо платник зрештою виконає всі прострочені податкові обов’язки протягом 60 днів після поновлення у нього такої можливості або в межах 6-ти місяців по закінченню воєнного стану в Україні (згідно підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України).

  4. Скористатися новими податковими пільгами, які встановлені у зв’язку із знаходженням об’єктів оподаткування на територіях, що постраждали внаслідок збройної агресії російської федерації. Зокрема, не нараховується та не сплачується:

    a) плата за землю на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан (згідно підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України);

    b) загальне мінімальне податкове зобов’язання за земельні ділянки – за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки (згідно підпункту 69.15 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України);

    c) екологічний податок за утворення радіоактивних відходів та тимчасове зберігання радіоактивних відходів – з 1 січня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено чи скасовано воєнний стан (згідно підпункту 69.16 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України);

    d) податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності юридичних осіб – за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року (згідно абзацу третій підпункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України);

    e) податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, – на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан (згідно абзацу четвертий підпункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України).

    Цими пільгами можна буде на практиці скористатися тільки після того, як Кабінет Міністрів України затвердить перелік територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.