Перейти до змісту

Що робити, якщо примушують до взаємодії з тимчасовою окупаційною адміністрацією?

Що робити, якщо примушують до взаємодії з тимчасовою окупаційною адміністрацією?

Якщо ви продовжуєте ведення господарської діяльності на ТОТ, ймовірно, ви зіткнетеся із випадками, коли окупаційна влада «запросить вас на розмову». Наслідки такої «розмови» можуть бути від примусу платити «податки», переоформити ліцензії чи отримати інші дозволи, до фактичного рейдерства бізнесу.

  1. Перш за все, релокуйте свою господарську діяльність на підконтрольну територію України.

  2. По-друге, якщо релокуватися та перереєструватися не вийшло, то потрібно невідкладно почати збір доказів на підтвердження відсутності наміру (умислу) співпрацювати із окупантами (на випадок виникнення у майбутньому підозри в колабораційній діяльності).

Що вважається колабораційною діяльностю в економічному розрізі?

В економічному розрізі до колабораційної діяльності, відповідно до поточної редакції частини 4 статті 111-1 КК, відноситься:

  • передача матеріальних ресурсів незаконним збройним чи воєнізованим формуванням, створеним на ТОТ, та/або збройним чи воєнізованим формуванням держав-агресора, та/або;

  • провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на ТОТ, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.

❗️У випадку застосування щодо вас фізичного/психічного примусу до вчинення колаборації, варто звернутися до правоохоронних органів із заявою (повідомленням) про вчинення кримінального правопорушення. Така заява (повідомлення) може бути подана на підконтрольній Україні території через довірену особу, наприклад, вашого родича, знайомого, бізнес-партнера тощо.

При цьому, варто зауважити, що кримінальне провадження повинно бути відкрите протягом 24 годин з моменту отримання звернення правоохоронним органом (згідно статті 214 Кримінального процесуального кодексу України). Доказом відкриття кримінального провадження є виключно витяг з ЄРДР, а не який-небудь штамп реєстрації вхідної кореспонденції.

Також інформація про вчинення кримінального правопорушення може бути подана онлайн: https://warcrimes.gov.ua/

❗️Важливо: РБО не володіє інформацією щодо безпечності і конфіденційності передачі інформації через цей онлайн-ресурс на ТОТ. Крім того, РБО достовірно не відомо, чи інформування через зазначений портал автоматично означає внесення відомостей до ЄРДР щодо відкриття кримінального провадження, де заявником є постраждалий бізнес.

❗️Радимо також фіксувати будь-які факти примусу/вимагання/погроз тощо. Такими доказами можуть бути: листи окупаційних адміністрацій, покази свідків, записи телефонних розмов, матеріали аудіо- та відеофіксації, відео із внутрішніх та зовнішніх камер відеоспостереження, скріншоти електронних повідомлень окупаційних адміністрацій та збереження сторінок їх сайтів в форматі HTML тощо.

❗️Вказані поради необхідно виконувати виключно у разі, якщо ви впевнені, що не існує загроз вашому життю та здоров’ю, а також життю та здоров’ю інших осіб. Після аудіозапису розмови його необхідно надіслати на «хмарне» сховище для подальшої передачі правоохоронним і судовим органам, а запис – видалити з телефону.