Перейти до змісту

Як вести бізнес на тимчасово окупованій території?

Як вести бізнес на тимчасово окупованій території?

В умовах воєнного стану РНБО уповноважена визнавати нові території тимчасово окупованими. Але починаючи з 24 лютого 2022 року подібні рішення не приймалися РНБО і не вводилися у дію Президентом України.

Отже, населені пункти Донецької і Луганської областей за межами ОРДЛО, Херсонської, Запорізької, Харківської та інших областей (поки що) не мають правового режиму ТОТ, а тому встановлені законом обмеження на провадження економічної діяльності на ці території зараз не поширюються.

Втім, у випадку надання цим територіям офіційного статусу ТОТ Кабінет Міністрів України зможе запровадити на них ті ж заборони, що діють сьогодні для Криму і Донбасу, – від визнання правочинів нікчемними і продовження легальної господарської діяльності лише після перереєстрації адреси місцезнаходження/проживання до визнання господарських операцій із суб’єктами на таких територіях контрольованими і необхідності утримання податку з приватних підприємців при нарахуванні їм доходу.

Отже, якщо ви не змінювали адреси своєї податкової реєстрації, необхідно уважно слідкувати за можливою зміною правового статусу вашої території із підконтрольної Україні на тимчасово окуповану.

Що рекомендує Рада бізнес-омбудсмена

Першочерговим заходом, який рекомендує Рада бізнес-омбудсмена (РБО), залишається фактична релокація підприємств, які перебувають на недоступній для української влади території (якщо це є можливим). Уряд продовжує реалізацію програми з релокації, за якими підприємства можуть переїхати до безпечніших регіонів України.

Якщо підприємство веде діяльність, яка може бути пов’язана з державною таємницею, то усі документи, які містять державну таємницю та/або мають обмежений доступ, варто знищити, попередньо їх оцифрувавши. Це необхідно оформити спеціальним актом. Крім цього, доцільно змінити паролі до всіх електронних ресурсів і «хмарних» сервісів та/або встановити багаторівневу аутентифікацію.

Корисні посилання

Державна програма з релокації підприємств здійснюється за рахунок потужностей АТ «Укрзалізниця» та АТ «Укрпошта»: тут можна взяти участь у програмі з релокації та дізнатися більше інформації.

Додатково діє проєкт «Релокація бізнесу разом із Дія.Бізнес та Нова пошта»: з умовами участі можна ознайомитися тут