Перейти до змісту

Що робити родичам та близьким особам викрадених жителів Херсонщини а також тих, які знаходяться в полоні?

Що робити родичам та близьким особам викрадених жителів Херсонщини а також тих, які знаходяться в полоні?

1. Необхідно сповістити про подію відповідні органи:

  • Звернутися із заявою до найближчого територіального органу Національної поліції України, надіслати запит поштою, зателефонувати на телефон 102 (цілодобово) або телефони гарячої лінії:
    +38 089 420 18 67
    0 800 21 21 51
    ❗️Важливо: дзвінок на гарячу лінію поліції – це НЕ відкриття кримінального провадження, це лише повідомлення, і, скоріш за все воно буде зареєстровано у відповідності з ЗУ «Про звернення громадян», тому ОБОВ’ЯЗКОВО потрібно написати саме заяву про відкриття кримінального провадження і направити її до поліції чи одразу до СБУ.
    ❗️Важливо: потрібно написати в Заяві про злочин вимогу визнання вас потерпілою особою, тому що у потерпілої особи більше процесуальних прав. Поки ви не визнані потерпілою особою і вам не вручена пам’ятка про ваші процесуальні права та обов’язки, ви знаходитися в статусі заявника чи свідка.

  • Для отримання або надання інформації громадяни можуть звернутися до Об’єднаного Центру з пошуку та звільнення полонених при Службі безпеки України. Це можна зробити за телефонами: +38 067 650 83 32, +38 098 087 36 01, або надіслати запит на електронну пошту [email protected].

  • З відповідними запитами можна звернутися до Національного інформаційного бюро, зателефонувавши на гарячу лінію 1648 або на міський номер +38 044 287 81 65 (для дзвінків із-за кордону). Також є варіант звернення на електронну пошту, яка розміщена на сайті Бюро nib.gov.ua.

  • Окрім того, розшуком полонених займається Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими, де за телефоном (044) 428-62-74 можна отримати необхідну інформацію, або надіслати електронний запит на адресу [email protected].

  • Уповноважений з прав людини: 0 800 501 720

  • Дізнатися про те, що особа захоплена у полон можна за телефоном довіри МВС: +38 089 420 18 66

  • Моніторингова місія ООН з прав людини Email: [email protected] Telegram: @ohchr_hrmmu (лише повідомлення) Viber: +380503746708 (лише повідомлення)

  • Міжнародний Комітет Червоного Хреста - Служба розшуку: +38 096 304 43 75, +38 066 250 99 57

2. Після виконання першого кроку, а саме: отримання офіційної відповіді, громадянам рекомендовано звернутися:

  • Фізично зверніться до найближчого відділку поліції. Надайте усю інформацію про те хто, скільки людей, за яких обставин і коли стали цивільними заручниками. Після подачі свідчень ви отримаєте номер відкритого кримінального провадження.

    Після подачі свідчень до поліції, до вас мають приїхати представники СБУ для уточнення питань по справі, оскільки розслідуванням злочину займається саме СБУ.

    Але ми рекомендуємо самостійно звернутися до них.

    Щодо кваліфікації злочину. Якщо є впевненні докази про захоплення людини представниками окупантів, то цей злочин кваліфікується за ст. 438 КК України. Якщо зв’язку з особою, яка знаходиться на непідконтрольних українській владі територіях, немає, то це також ст. 438 КК України. Якщо відкривають провадження з іншою кваліфікацією, її надалі можна змінити, але це займе певний час.

  • Фізично зверніться до СБУ із документом, що посвідчує вашу особу та документом, що підтверджує рідство зі зниклою особою (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження тощо). Звернутися можна до обласного відділення, найкраще – до головного віддділення СБУ у Києві (вул. Володимирська, 33).

    На КПП вам покличуть чергового слідчого і він прийме заяву у громадській приймальні. Або випишуть перепустку та супроводять до кабінету слідчого.

    Слідчому необхідно повідомити усю наявну інформацію та свідчення про те, що рідний став цивільним заручником. Також потрібно надавати такі речі, якщо є: номер телефону, з якого телефонував рідний, покадрову розкадровку відео, на якому був помічений, фото, скріни постів з телеграм чатів тощо.

    Після цього між вами (заявником) та СБУ підписується протокол про нерозголошення та протокол про опитування.

    Ви отримаєте номер справи та контакти слідчого, який її буде вести.

    У випадку, якщо немає документів про підтвердження рідства, потрібно звернутися до суду з заявою про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника та з заявою про встановлення юридичного факту проживання однією родиною.

    Інформація про встановлення факту проживання однією сімʼєю без шлюбу

    ❗️Важливо: після написання заяви та відкриття справи ви отримує номер кримінального провадження та знайомитеся зі слідчим, який вестиме справу. Ви маєте отримати контакти слідчого, аби у разі появи нової інформації одразу повідомляти її слідчому та стежити за розглядом справи.

  • На гарячу лінію Міжнародного Комітету Червоного Хреста (МКХЧ) за телефоном 0 800 300 155.

    З допомогою юриста зверніться до МКХЧ з вимогою направити гуманітарну допомогу чи забезпечити звʼязок з полоненим рідним.

    Сайт МКХЧ українською з контактами в Україні

    Сайт МКХЧ англійською з адресою та контактами головного офісу у Женеві

    Рекомендуємо писати звернення на папері та відпраляти з території Європи на головний офіс у Женеві.

  • Також можна підготувати звернення до Європейського суду з прав людини та до Комітету з прав людини ООН.